Jak wybrać wygodny materac?

Masz problemy ze wstaniem rano z łóżka? Bolą Cię plecy? Szyja? W nocy często zmieniasz pozycje? Najprawdopodobniej śpisz na źle dobranym materacu. Wygodny materac to warunek dobrego snu. Tylko jak go rozpoznać?

Dobór materaca to kwestia bardzo indywidualna. To, co identyfikuje materac jako wygodny dla jednej osoby, dla drugiej może się okazać przyczyną nieprzespanych nocy i/lub porannych dolegliwości. Dlatego na samym początku warto zmienić myślenie o „wygodnym materacu” i skupić się na swoich indywidualnych potrzebach – zarówno tych subiektywnych, jak i obiektywnych. Wybierając twardość materaca nie powinniśmy bowiem ignorować parametrów takich, jak masa ciała czy schorzenia narządu ruchu. 

 

Dlaczego wygodny materac jest tak ważny?

Sen to czas regeneracji. W tym czasie powinniśmy odpoczywać fizycznie i psychicznie. Dlatego bardzo ważna powinna być dla nas higiena snu. Jedną z jej składowych są warunki, w jakich odpoczywamy, a więc i materac, na jakim śpimy. Dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb materac zapewni optymalny komfort, a co za tym idzie:

  • stworzy odpowiednie warunki do odpoczynku i regeneracji, 
  • pomoże zadbać o dobre samopoczucie, 
  • zapobiegnie bólom pleców i innym dolegliwościom w obrębie narządu ruchu, 
  • wpłynie na jakość naszego snu i pomoże w codziennym wysypianiu się. 

 

Czym cechuje się wygodny materac?

Na co dzień nie poświęcamy zbyt wiele uwagi branży meblarskiej. Wielu z nas orientuje się w różnorodności dostępnych na rynku materacy dopiero przy okazji zakupu nowego łóżka. W praktyce rynek ten jest bardzo, ale to bardzo zróżnicowany, a co za tym idzie zdolny odpowiadać na bardzo różne potrzeby i oczekiwania. Wybór optymalnego podłoża do spania wymaga korelacji szeregu parametrów, od których zależy czy dany materac będzie dla nas wygodny. Wskazać w tym miejscu należy:

  • materiały, z jakich został wykonany – wysokiej jakości materiały determinują komfort snu i mają bezpośredni wpływ na jakość odpoczynku, 
  • dopasowanie do anatomii ciała, 
  • twardość, 
  • dobór pokrowca, 
  • dobór stelaża w łóżku – warto pamiętać o tym, że nie jesteśmy skazani na stelaże proponowane przez producentów łóżek, w zdecydowanej większości przypadków sami możemy wybrać stelaż adekwatnie do swoich indywidualnych potrzeb. 

 

Materiały

Zastosowane w procesie produkcji materiały mają wpływ na to, jak zachowuje się materac podczas użytkowania oraz jego właściwości antyalergiczne. Tradycyjne w kręgu zachodnim materace to przede wszystkim materace kieszeniowe i piankowe. Obecnie coraz większą popularnością wśród użytkowników cieszą się także futony. Europejskie futony nieco różnią się od japońskich, co wynika przede wszystkim z faktu, iż jako społeczeństwo jesteśmy przyzwyczajeni do spania na bardziej miękkich powierzchniach. Wróćmy jednak do materacy kieszeniowych i piankowych. 

W materacach kieszeniowych stosuje się sprężyny kieszeniowe. To rodzaj sprężyn pakowanych oddzielnie w małe kieszonki, dzięki czemu mogą one pracować niezależnie od siebie zapewniając większą elastyczność punktową materaca. Materace kieszeniowe są bardzo trwałe i wygodne. Ich podstawową zaletą jest wspomniana wcześniej elastyczność punktowa, dzięki czemu doskonale sprawdzają się jako materace do łóżek dwuosobowych. Śpiąc na materacu kieszeniowym nie odczuwamy tego, kiedy partner/partnerka zmienia pozycję w trakcie snu. 

Materace piankowe najczęściej wykonuje się w całości z pianek. Nie posiadają one sprężyn. Są lekkie, wygodne i elastyczne. Ze względu na właściwości antyalergiczne w sposób szczególny poleca się je alergikom. Ich mankamentem jest ograniczona trwałość. W przypadku cięższych użytkowników zużywają się szybciej niż materace kieszeniowe

Tradycyjny japoński futon jest cienki (ma ok. 6 cm grubości) i dość twardy. Taki materac nie przypadłby do gustu przeciętnemu Europejczykowi, dlatego w wersji produkowanej na rynek zachodni futon zyskał dodatkową warstwę. Producenci stosują w tym przypadku różne wypełnienia – bawełnę, lateks, piankę, wyściółkę kokosową lub konopną. Dzięki temu materac jest odpowiednio grubszy i bardziej elastyczny. Z oryginałem wciąż łączy go całkowicie naturalna struktura, w której nie znajdziesz sprężyn, ani chemicznych dodatków. Futony doskonale komponują się z łóżkami drewnianymi. Na rynku dostępne są również warianty dedykowane do użytku z meblami dziennymi. 

 

Twardość

Czynnikiem o dużej istotności dla jakości Twojego snu i zdrowia w ogóle jest twardość materaca. Dawniej za wygodny materac uznawano materace miękkie – mi miększy, im bardziej można się było w nim zapaść, tym wygodniejszy. Praktyka pokazała, że spanie na bardzo miękkich materacach nie jest korzystne dla organizmu człowieka. Dlatego też, obecnie zwracamy większą uwagę na skalę twardości materaców. 

Twardość materaca oznacza się parametrem H. Skala obejmuje cyfry od 1 do 4, co przekłada się na materace:

  • miękkie oznaczone H1, 
  • średnio miękkie oznaczone H2, 
  • średnio twarde oznaczone H3, 
  • twarde oznaczone H4. 

Bardzo często możemy spotkać się z tym, że dany materac posiada dwa oznaczenia, np. H3 i H4. Oznacza to, że po jednej stronie materac jest średnio twardy, a po drugiej twardy. 

 

Jak dobrać twardość materaca?

Niektóre osoby wolą materace miękkie, inne preferują spanie na materacach średnio twardych. Są też tacy, którzy najlepiej wysypiają się na materacach H4. Najczęściej twardość materaca dobiera się pod kątem ciężaru ciała użytkownika, przy czym nie jest to reguła, której musisz się bezwzględnie podporządkować. Warto jednak wiedzieć o tej zależności i przy okazji przetestować materac o rekomendowanej twardości – możesz to zrobić w każdym dobrym sklepie z materacami. Może się bowiem okazać, że materac rekomendowany dla Ciebie ze względu na ciężar ciała jest właśnie tym, którego szukasz. Poniżej przedstawiamy zasadę doboru twardości materaca do ciężaru ciała użytkownika:

  • H1 – dla osoby do 60 kg, 
  • H2 – dla osoby od 50 do 80 kg, 
  • H3 – dla osoby od 70 do 110 kg, 
  • H4 – dla osoby powyżej 100 kg.