Futon

Futony – naturalne materace do spania

Spać, aby się wyspać – przecież po to śpimy, ale to czy się wyśpimy zależy od wielu rzeczy. Jednym czynników, który ma ogromne znaczenie jest materac, na którym śpimy. Im lepszy i bardziej dopasowany do naszych potrzeb, tym większa szansa, że rano wstaniemy wypoczęci i pełni pozytywnej energii w nowym dniu. Tutaj ciekawym rozwiązaniem się materace futonowe.

Posłania futonowe, dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów i nawiązania do japońskiej sztuki produkcji materaców, tzw. futonów, są gwarancją wygodnie przespanych nocy. Futon japoński z pewnością spodoba się miłośnikom z jednej strony praktycznych, z drugiej zaś niestandardowych rozwiązań aranżacyjnych. Jeżeli jesteś fanem oryginalnych sposobów na wykończenie wnętrz lub szukasz funkcjonalnego, naturalnego materaca do spania – zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z przygotowanym przez nas poradnikiem.

Tradycja z Japonii

Futon, to tradycyjny japoński naturalny materac (futon – z japońskiego oznacza posłanie), który ma około pięć centymetrów wysokości, w środku wypełniony jest bawełną, pokryty bawełnianym lub lnianym pokrowcem z charakterystycznym pikowaniami. W Japonii sprzedawany często w zestawach z materacem dodatkowo zmiękczającym lub letnim kocem i poduszką wypełnioną nasionami gryki

Tradycyjne futony japońskie układane są na podłogach wyłożonych matami tatami. Do użytkowania tych naturalnych materaców nie stosuje się ramy łóżka, stąd też cechuje je duża mobilność. Materace w ciągu dnia są zwijane, aby zapewnić więcej miejsca w pokoju i dać matom tatami wywietrzyć się. Japońskie futony są regularnie wietrzone na słońcu lub trzepane przy użyciu specjalnych bambusowych trzepaczek.

Współczesna wariacja tradycyjnych futonów japońskich

Tradycyjne futony japońskie były i po dziś dzień są pozbawione przekładek, sprężyn i stelaży. Preferujący znacznie bardziej miękkie materace mieszkańcy Europy i Ameryki, modyfikują materace tak, by uczynić je bardziej wygodnymi i elastycznymi. W efekcie, europejskie i zachodnie futony są tylko luźno związane z tradycyjnymi japońskimi posłaniami.

Przede wszystkim umieszczane są na rozkładanych ramach, które w dzień pełnią funkcję sofy, a łóżka w nocy. Są również dużo grubsze od oryginalnych, bowiem są wzbogacone dodatkowymi warstwami typu pianka, kokos, lateks lub końskie włosie. Należy podkreślić, że futony to materace naturalne, wykonane z materiałów na bazie bawełny, bez sprężyn i syntetycznych dodatków. Futony, to materace przyjazne ziemi, bowiem nie zawierają substancji chemicznych.

Zalety naturalnych materacy do spania

Korzyści płynących z użytkowania materaców futonowych jest wiele, poniżej zebraliśmy te najważniejsze.

  • Futony nie sprężynują, gdyż sprasowana bawełna dopasowuje się do sylwetki człowieka i wspiera kręgosłup na całej długości. Dlatego futony są szczególnie zalecane osobom z wadami kręgosłupa lub nadwagą.
  • Futony to materace naturalne, dlatego wyrównują temperaturę. W czasie gorących nocy poprzez bawełnę dochodzi do skóry odpowiednia ilość świeżego powietrza. Warstwa sprasowanej wełny na spodzie futonu daje po odwróceniu go, dodatkowy efekt kumulacji ciepła wytwarzanego przez ciało.
    W dzień, dzięki swojej przewiewnej strukturze i możliwości odwracania, futon wietrzy się, dzięki czemu jest lepiej wentylowany i zachowuje świeży, naturalny zapach.
  • Oryginalne futony japońskie nie zwierają żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Są idealnym rozwiązaniem dla osób dbających o środowisko naturalne i oczywiście o własne zdrowie.

Jak użytkować materace futonowe?

Naturalne materace futonowe posiadają liczne wysokie właściwości użytkowe, które znacznie wpływają na komfort i jakość snu. By futon japoński na długo zachował swoje unikatowe cechy, warto pamiętać o kilku zasadach dotyczących sposobu użytkowania:

  • Roluj we wszystkich kierunkach. Materace wykonane z materiałów naturalnych, w tym z bawełny, mogą się ugniatać. Przywrócenie pierwotnego kształtu i właściwości jest bardzo proste, gdyż wystarczy go zrolować we wszystkich kierunkach.
  • Nie traktuj go wodą. Futony są wykonane na bazie włókien bawełnianych, dlatego nie można dopuścić do tego, aby materac się zmoczył. Zatem nie należy czyścić materaca wodą i nie prać w kąpieli wodnej lub chemicznej.
  • Przewracaj. Co jakiś czas futon należy odwracać na drugą stronę, aby zachowywał swój kształt i miał możliwość wietrzenia. Rób to co 3-4 tygodnie.
  •  Nie przykrywaj. W miarę możliwości pozostaw materac odkryty w czasie dnia, dzięki temu będzie miał możliwość lepszej wentylacji.
  •  UWAGA. Produkt naturalny, palny!

 

Materiały używane do produkcji materaców futonowych

  • Bawełna – idealnie dopasowuje się do ciała i podpiera je równomiernie na całej linii. Dzięki temu kręgosłup nie jest narażony na dodatkowy ucisk. Bawełna pochłania pot wydzielany podczas snu, a w ciągu dnia całkowicie go odparowuje. Doskonale przepuszcza powietrze i jest materiałem całkowicie naturalnym. Bawełna użyta w naszych materacach posiada Znak Towarowy Bawełny.
  • Kokos Płyty kokosowe powstają ze zmiękczonych i połączonych lateksem włókien orzecha kokosowego. Ich struktura pozwala na łatwy przepływ powietrza, a co za tym idzie ciągłe wietrzenie się materaca. Płyty kokosowe są materiałem twardym i bardzo odpornym na wilgoć – nie nasiąkają.
  • Wełna– mata wełniana powstaje z oczyszczonej i przepikowanej wełny owczej. Wełna jest materiałem bardzo higienicznym. Jest również elastyczna i wytrzymała, a jej największą zaletą jest komfort cieplny jaki zapewnia (wełna grzeje).
  • Lateks – guma piankowa– surowcem do produkcji lateksu jest mleczko pozyskane z drzew kauczukowych. Lateks to nowoczesny i najbardziej ekskluzywny materiał używany do produkcji materacy. Dzięki sprężystości idealnie dopasowuje się do ciała, a jego porowata struktura pozwala na ciągłą wentylację materaca.
  • Gąbka – pianka poliuretanowa – jest to materiał powszechnie znany ze swojej miękkości i lekkości. Gąbka jest zdrowa zarówno dla użytkownika, jak i dla środowiska (nie zawiera freonu niszczącego warstwę ozonową). Gąbka, której używamy posiada certyfikat ekologiczności, a jej czystość jest potwierdzona przez Państwowy Zakład Higieny.
  • Końskie włosie– do wykonania materaców używane są  końskie grzywy i ogony. Ten całkowicie naturalny materiał używany jest w tapicerstwie od wieków, a znany jest głównie ze swojej wyjątkowej wytrzymałości – nawet kilkadziesiąt lat. Inną ważną cechą jest wysoka ciepłochronność końskiego włosia. Materace wyprodukowane z jego użyciem są ciepłe i suche.
  • Konopie – to doskonałe rozwiązanie dla osób uczulonych na produkty pochodzenia zwierzęcego. Materiał ten jest bardzo czysty, gdyż produkowany jest z rośliny wyjątkowo odpornej na choroby, a przez to nie potrzebującej ochrony chemicznej. Wkład z płyty konopnej jest mało sprężysty, więc polecamy go miłośnikom twardego snu.
  • Pokrycia materaców wykonane są ze 100% bawełny lub lnu.