Solidne łóżko: Mebel na lata

Wybór łóżka do sypialni nie powinien być przypadkowy. Solidne łóżko to mebel, który zapewni wysoki komfort snu i posłuży nam przez długi czas. Czym się kierować poszukując solidnego łóżka? Na co zwrócić uwagę meblując sypialnię?

Oferta producentów łóżek jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Znajdziemy w niej zarówno łózka drewniane, jak i metalowe. Dużą popularnością cieszą się łóżka tapicerowane, zwłaszcza modele kontynentalne. W zależności od potrzeby możemy wybrać łóżko z pojemnikiem lub na nóżkach. Od kilku sezonów ciekawą propozycją są łóżka lewitujące, których charakterystyczna konstrukcja daje wizualne złudzenie zawieszenia łóżka w powietrzu. Co ciekawe, łóżka lewitujące są również dostępne w wariancie z pojemnikiem. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia organizację przechowywania i pozwala jeszcze lepiej wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem.

 

Czym się kierować wybierając solidne łóżko?

To, co identyfikuje łóżko jako solidne to przede wszystkim materiał, z jakiego zostało ono wykonane. Bardzo ważna jest również konstrukcja i jakość samego wykonania. Powyższe parametry idą w parze z odpowiednio wyższą ceną, choć nie jest to reguła. Planując zakup tańszego łóżka – np. mniej znanego producenta – warto zwrócić uwagę na to, z czego została wykonana rama i jak zostały połączone ze sobą poszczególne elementy. Solidne łóżko drewniane to mebel wykonany ze szlachetnego gatunku drewna – materiału odznaczającego się nie tylko doskonałymi walorami wizualnymi, ale przede wszystkim trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W tym miejscu na uwagę z pewnością zasługują łóżka dębowe, bukowe, olchowe i sosnowe. Najbardziej solidne to te wykonane z litego drewna. 

Popularną alternatywą dla łóżek drewnianych są modele tapicerowane. Znajdziesz tutaj zarówno ramy tapicerowane, które możesz wyposażyć w materac o dowolnej grubości i miękkości, jak również łóżka kontynentalne ze zintegrowanym materacem. Co decyduje o tym, że wybrane łóżko tapicerowane jest solidne? 

Solidność łóżka tapicerowanego zależy do czterech podstawowych parametrów:

  • materiału konstrukcyjnego, 
  • jakości wykonania konstrukcji, 
  • konstrukcji materaca (jeśli jest zintegrowany z ramą łóżka), 
  • materiału obiciowego. 

Decydując się na wybór łóżek tapicerowanych warto więc przyjrzeć się modelom zaufanych marek. Ocena jakości konstrukcji jest w tym przypadku bardzo utrudniona, to samo dotyczy oceny jakości materaca, który znajduje się pod materiałem obiciowym. 

 

Solidne łóżko: Czy musi być duże?

Solidne łóżka kojarzą się przede wszystkim z dużymi łóżkami małżeńskimi o wymiarach 200cm x 200cm. Nie oznacza to jednak, że dysponując ograniczoną przestrzenią w sypialni musisz zrezygnować z dobrego i wygodnego łóżka. Oferta łóżek do sypialni zaczyna się już od 140cm szerokości, co daje dużą swobodę aranżacji niewielkich przestrzeni. Dodatkowo, jeśli wybierzesz łóżko z pojemnikiem zyskasz przestrzeń do przechowywania. Nie musi być ona wykorzystana do przechowywania pościeli. W pojemniku możesz z powodzeniem przechowywać odzież sezonową lub inne przedmioty. Co ważne, decydując się na zamówienie łóżka uznanej marki uzyskasz tę samą wysoką jakość materiałów i wykonania, niezależnie od tego jaki wymiar wybierzesz. 

 

A co w sytuacji, w której nie ogranicza nas metraż sypialni?

Duża sypialnia to ogromny atut nieruchomości, z którego warto skorzystać zamawiając duże, solidne łóżko. Optymalna szerokość łóżka dla dwóch osób to 180cm. Na takiej przestrzeni wygodnie wyśpią się nawet osoby o bardzo różnorodnych nawykach spania, a przy doborze odpowiedniego materaca nie zauważysz, że twój partner/partnerka wierci się przez sen. To także doskonałe rozwiązanie dla par, które zasypiają i wstają o różnych porach – szerokość łóżka i brak sprężynowania materaca zapewnią niezakłócony sen  osobie, która już śpi lub jeszcze śpi.  

 

Drewniane czy tapicerowane: Które łóżko wybrać?

Tak długo, jak długo pozostajemy w kręgu uznanych producentów mebli sypialnianych wybór między łóżkiem drewnianym a tapicerowanym to wybór gustu. Dobrej jakości łóżko tapicerowane jest wykończone tkaniną, która nie powinna przysparzać problemów w utrzymaniu w czystości, dlatego nie musimy się obawiać, że z czasem łóżko straci estetyczny wygląd, czy wręcz stanie się siedliskiem kurzu i roztoczy. Niemniej jednak, w przypadku alergików bardziej polecane są łóżka drewniane. Samo drewno nie uczula, a jego utrzymanie w czystości jest bardzo łatwe i szybkie. 

W sytuacji, w której dobre łóżko tapicerowane nie mieści się w twoim budżecie lepiej zainwestować w solidne łóżko drewniane o prostej konstrukcji niż tani odpowiednik w tapicerce. Budżetowe łóżka tapicerowane bardzo często idą w parze z tkaninami obiciowymi, które są bardzo podatne na zanieczyszczenia i uszkodzenia mechaniczne, a zarazem trudne w czyszczeniu i utrzymaniu w pożądanym stanie wizualnym. 

Niezależnie od tego, czy wybierzesz łóżko drewniane, tapicerowane czy kontynentalne swój zakup potraktuj jak inwestycję. Solidne łóżko posłuży Ci przez bardzo długi czas, zapewniając dogodne warunki do relaksu i wypoczynku.