Rodzaje drewna

Rodzaje drewna

Każdy rodzaj drewna ma inny urok i specyfikę. Twardość, kolor, struktura i wygląd to kwestie, które warto wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na zastosowanie konkretnego rodzaju drewna we wnętrzu. Przedstawiamy główne cechy drewna, dostępnego w naszej ofercie mebli.

Dąb

Jest jednym z najbardziej cenionych rodzajów drewna, ze względu na wysoką twardość i ciekawą strukturę, dlatego nie bez przyczyny jest symbolem siły. W naszym klimacie występuje około 200 gatunków dębów. Drewno dębowe jest intensywnie brązowe i można znaleźć je w wielu odcieniach. Kolor drewna dębowego lekko ciemnieje pod wpływem światła słonecznego. Dąb ma piękny charakter słoi. Drewno dębowe jest wyjątkowo twarde i wytrzymałe, dzięki czemu jest odporne na ścieranie. Materiał ten sprawdza się w miejscach często eksploatowanych, takich jak salon, kuchnia, czy przedpokój.

Olcha

Olcha to niezwykle popularny gatunek drewna, który ceniony jest za dużą łatwość obróbki i za szerokie możliwości jego wykorzystania. Cechą charakterystyczną drzewa olchowego jest jego łupliwość oraz to, że łatwo ulega kruszeniu. Olcha jest drewnem elastycznym, który dobrze znosi proces suszenia. Drewno olszy nie posiada widocznych słojów rocznych. Drewno jest intensywnie ciemno zabarwione i posiada liczne rdzawe plamy. Drewno olchy jest odporne na wilgoć, dlatego idealnie sprawdza się m.in. w łazienkach.

Sosna

Sosna należy do gatunków drzew iglastych, które charakteryzuje się dużą miękkością. Gatunek ten jest często spotykany w lasach w całej Europie. Szacuje się, że na świecie występuje ok. 80 gatunków sosny. Drewno sosnowe ciemnieje pod wpływem działania promieni słonecznych. Jego ogromną zaletą jest łatwość przetwarzania, dzięki czemu znajduje ono szerokie zastosowanie w budownictwie oraz meblarstwie. Drewno sosnowe jest materiałem miękkim, który można w krótkim czasie suszyć. Materiał ten można łatwo piłować, frezować oraz szlifować.

Buk

Jest jednym z najczęściej spotykanych gatunków drzew w Polsce. Buk ma bardzo wysokie wymagania glebowo-klimatyczne, zatem występuje tylko w strefie umiarkowanej. Kolor drewna bukowego jest kremowy i przypomina piasek. Materiał ten jest wyjątkowo trwały, z łatwością można obrabiać go mechanicznie. Drewno bukowe można również z giąć, dzięki czemu znajduje szerokie zastosowanie w branży meblowej, szczególnie przy produkcji mebli giętych. Buk bardzo dobrze sprawdza się w często uczęszczanych pomieszczeniach oraz w przypadku wykańczania wnętrz w podłogi lub schody.

Orzech amerykański

Orzech amerykański jest niezwykle cenionym gatunkiem drewna, pochodzącym z Ameryki Północnej. Zróżnicowane barwy i wyraziste słoje nadają mu prestiżowy i dekoracyjny charakter. Drewno mieni się w odcieniach czarnych, fioletowych oraz brązowych. Drzewo orzecha amerykańskiego jest sprężyste i odporne na zginanie. Jest to niezwykle twardy i wytrzymały materiał, który znalazł zastosowanie przy produkcji wysokiej klasy mebli. Stosowany jest również przy wykańczaniu wnętrz, do produkcji wyrobów artystycznych oraz instrumentów.

Jesion

Jest drzewem liściastym z gatunku oliwkowatych. Jesion jest drzewem długowiecznym, które dożywa ok. 300 lat. Na świecie znanych jest blisko 65 gatunków jesionu. To co wyróżnia drewno jesionu, to  szeroka paleta barw. Kolory przechodzą od jasnego słomkowego odcieniu, po przez ciemne brązy, po jasno brązowe tonacje. Drewno jesionu jest niezwykle twarde, elastyczne i ciężkie. Materiał ten można uszlachetniać między innymi bejcami, lakierami czy olejami. Ze względu na swoje właściwości znajduje zastosowanie w produkcji mebli, podłóg, a nawet sprzętów sportowych