Po co ten stelaż?

Odpowiednie podparcie, czyli jak wybrać stelaż

Wydawać by się mogło, że to materac stanowi najważniejszą część łóżka, jednak nawet ten najlepszy nie zagwarantuje nam dobrze przespanej nocy. Do tego niezbędny jest odpowiednio dobrany stelaż. Stelaż to ta niewidoczna część łóżka, która pełni drugoplanową rolę, ale bez której trudno o spokojną noc.

Na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Aby zapewnić komfort o poranku, należy wybrać stelaż, który będzie spełniał wszystkie najważniejsze funkcje.  Oczywiście na samym początku warto zadbać o odpowiednie ułożenie ciała. Dzięki zadbaniu o właściwą pozycję pleców i odcinka krzyżowego podczas snu, możemy liczyć na spokojnie przespaną noc. Dobrze dobrany stelaż zapewnia również odpowiednią wentylację, która jest niezwykle ważna przy zachowaniu higieny i odprowadzaniu wilgoci.

Istotną funkcją, o której trudno zapomnieć, jest rozmiar stelaża. Dostępne na rynku modele odpowiadają rozmiarom ramy łóżka oraz wielkości materaca. Źle dobrany, po prostu nie będzie mógł zostać zamontowany. Stelaże amortyzują również siłę nacisku ciała podczas snu, a tym samym sprawiają, że materac lepiej dopasowuje się do ciała. Ważne jest również dobranie stelaża pod konkretny materac, ponieważ np. twarde stelaże nie nadają się pod nowsze modele materacy, ze względu na zastosowany w nich materiał oraz możliwość deformacji. Gęstość stelaża też nie jest bez znaczenia – im gęstsze listwy tym lepsze podparcie. Im większe szczeliny między listwami tym stelaż gorszej jakości.

W parze, a może w pojedynkę

Decydując się na zakup nowego łóżka pierwsza decyzja dotyczy tego, czy ma być ono pojedyncze, czy podwójne. Kolejne zaś dotyczą materaca i stelaża. Problemy osób, które wybierają pojedyncze łóżko kończą się na wyborze regulacji stelaża i materaca. Ci zaś, którzy kupują podwójne łóżka muszą zdecydować również czy sam stelaż ma być pojedynczy czy podwójny. Jeśli wybiorą stelaż bez regulacji, spokojnie mogą wybrać jeden podwójny stelaż z oddzielnymi listwami dla każdego z partnerów. Gdy zaś ich decyzja padnie na regulowany zdecydowanie bardziej sprawdzą się dwa oddzielne stelaże. Łatwo sobie przecież wyobrazić sytuację, kiedy jedna osoba chce podnieść sobie zagłówek, a wtedy i u drugiej, która niekoniecznie jest tym zainteresowana, również się on podnosi.