Jaki materac na ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa?

Bóle kręgosłupa to dla wielu z nas codzienność. Wpływ na to ma wiele czynników – praca biurowa, urazy i drobne kontuzje, jak i źle dobrany materac. I to właśnie ten ostatni element można w łatwy sposób wyeliminować decydując się na zakup właściwego materaca. Ale który będzie najlepszy w przypadku bólu w odcinku lędźwiowym?

Bólowi kręgosłupa w dolnym odcinku, czyli lędźwiowym sprzyja przede wszystkim zły tryb życia – głównie praca biurowa. Ból spowodowany jest przede wszystkim złą stabilizacją odcinka – możemy to choć częściowo naprawić podczas snu pod warunkiem, że dobierzemy właściwy materac.

Miękki materac na ból w odcinku lędźwiowym

Miękki materac pozwala na swobodne poruszanie się, a zatem niweluje ból w kręgosłupie, który nasila się podczas zmiany pozycji. Jednakże zbyt miękki materac nie spełnia swojej podstawowej funkcji, czyli nie podpiera odcinka lędźwiowego dodatkowo pogłębiając uraz.

Zbyt miękki materac powoduje zapadanie się ciała w głąb materaca, a zatem kręgosłup nie ma właściwego podparcia co wiąże się z wciąż pogłębiającym się bólem. Czy zatem twardy materac będzie znacznie lepszy?

Twardy materac – pomoc podczas rehabilitacji kręgosłupa

Przez wiele dekad lekarze ortopedzi pacjentom zmagającym się z bólem kręgosłupa zalecali twarde materace. W ramach terapii stosowano również leżenie na podłodze lub deskach. Taka pozycja miała wzmocnić odcinek lędźwiowy, a zatem zniwelować powstałą wadę.

Po latach badań wiadomo już, że twardy materac nie przyczynia się do poprawy kondycji naszego kręgosłupa, a wręcz – podobnie jak materac miękki – może tę wadę pogłębić. Wpływ ma na to przede wszystkim pozycja, jaką przyjmujemy – jest daleka od naturalnej, dodatkowo ucisk pojawia się zarówno w odcinku górnym, jak i dolnym kręgosłupa prowadząc do powiększenia wady.

Twardy materac nie sprzyja również zmianie pozycji – osoby, które zmagają się z ostrym bólem mogą mieć problem ze zmianą ułożenia, decydują się również na spanie na brzuchu co znów prowadzi do powiększenia wady.

Jaki materac jest najlepszy dla osób z bólem kręgosłupa?

Najlepszym wyborem będą materace ortopedyczne, które pomagają w zachowaniu właściwej postawy kręgosłupa. Są to najczęściej materace tak zwane średnio twarde lub średnio miękkie. Pozwalają one na właściwe ułożenie ciała niwelując jednocześnie naciski, które mogą powstać w newralgicznych punktach kręgosłupa.

Materace o średniej twardości pozwalają na swobodną zmianę pozycji i zachowanie dobrego ułożenia ciała, a zatem sprzyjają odbudowaniu właściwej postawy. Jeśli zmagasz się z bólem kręgosłupa – to najlepsza propozycja, dzięki której twój sen będzie znacznie bardziej komfortowy!