Jaki materac dla dziecka?

Maluch spędza w łóżeczku dużo czasu. Niemowlę może przesypiać od kilkunastu do nawet dwudziestu godzin na dobę. Starsze dzieci również potrzebują snu do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dlatego tak ważnym jest optymalny wybór materaca dla dziecka. Niezależnie od wieku, dobry materac dla dziecka powinien być:

  • dopasowany do indywidualnych cech malucha: wagi, wzrostu, wieku oraz stanu zdrowia, 
  • antyalergiczny i antybakteryjny, 
  • łatwy do utrzymania w czystości, 
  • nietoksyczny.

 

Zgodnie z indywidualnymi cechami malucha 

Rodzaj podłoża, na którym śpimy, ma bardzo duży wpływ na to jak się czujemy. Dzieci nie stanowią pod tym względem żadnego wyjątku. Nieadekwatny dobór materaca do wagi czy wzrostu dziecka może powodować ból pleców lub przyczyniać się do drętwienia nóżek malucha, o czym dziecko będzie nas informowało płaczem po przebudzeniu. Bardzo ważna jest również regularna zmiana materaca i dopasowanie jego parametrów do zmieniających się parametrów ciała dziecka. Dziecko rośnie, przybiera na wadze, staje się bardziej ruchliwe – te czynniki należy mieć na uwadze planując zakup materaca na wyrost. 

 

Bezpieczny i łatwy do utrzymania w czystości 

Higiena powinna być kwestią priorytetową. Dotyczy to zarówno doboru materiałów wykorzystanych podczas produkcji materaca, jak i metod jego pielęgnacji. Materac dla malucha powinien być wykonany z atestowanych i certyfikowanych materiałów, z wykorzystaniem wypełnień, które są antyalergiczne i antybakteryjne. Dobrym wyznacznikiem jakości  jest w tym przypadku certyfikat Oeko-tex Standard 100. Bardzo ważne jest utrzymanie materaca w czystości. W tym celu materac powinien być wyposażony w łatwo zdejmowalny pokrowiec przeznaczony do prania w wysokich temperaturach. 

 

Nietoksyczny 

Choć wydaje się to niemożliwe, na rynku wciąż można znaleźć materace, przy produkcji których zostały wykorzystane toksyczne kleje o drażniącym działaniu. Dlatego przed zakupem materaca warto dowiedzieć się nieco więcej o jego producencie, jak również zapoznać się z opiniami użytkowników o samym produkcie. Jeśli dysponujemy łóżeczkiem z materacem z drugiej ręki, zawsze warto pomyśleć o jego wymianie. To relatywnie niewielki koszt, za którym idzie gwarancja bezpieczeństwa malucha od pierwszych dni jego życia. 

 

Futon dla dziecka: Czy dzieci mogą spać na materacach bawełnianych?

Bawełniany materac futon to tradycyjne japońskie posłanie. W wariancie „western” lub europejskim futony są wyposażone w dodatkową warstwę, dzięki której zyskują na grubości i sprężystości, tym samym jeszcze lepiej wpisując się w nasze nawyki. Materac wykonany z bawełny charakteryzuje się bardzo dobrym dopasowaniem do ciała. Zapewnia równomierne podparcie na całej linii, dzięki czemu kręgosłup nie jest narażony na dodatkowy ucisk. Ponadto będąca naturalnym materiałem bawełna pochłania pot wydzielany podczas snu, a w ciągu dnia całkowicie go odparowuje, co pozwala utrzymać optymalną temperaturę ciała w nocy i zapewnia najwyższą higienę snu. 

Dzięki swoim właściwościom futony doskonale sprawdzają się jako materace dla dzieci. Co ważne, są pod wieloma względami uniwersalne, w związku z czym można bezpiecznie zakupić materac na wyrost i nie martwić się o to, że będzie on zbyt miękki dla starszego dziecka. 

 

O czym pamiętać kupując futon dla dziecka?

Jak każdy materac dziecięcy futon wymaga określonych zabiegów pielęgnacyjnych. Warunkiem prawidłowej eksploatacji jest stosowanie materaca w połączeniu z dedykowaną matą tatami lub stelażem pod materac. Jako, że materiał pochłania wilgoć w trakcie snu i oddaje ją w ciągu dnia materac musi być stosowany w sposób, który zapewni mu możliwość wentylacji. Należy również pamiętać o przewracaniu materaca na drugą stronę tak często, jak jest to możliwe. Futonów nie należy prać na mokro. W celu utrzymania materaca w czystości poleca się częste wietrzenie, trzepanie i odkurzanie.