Łóżko kontynentalne – Co to jest?

Łóżko kontynentalne to mebel sypialniany stanowiący synonim luksusu. Większości z nas kojarzy się z dużym rozmiarem i równie wysoką ceną. Czym charakteryzuje się łóżko kontynentalne? Czy naprawdę kosztuje aż tyle i wymaga tak dużo miejsca?

Standardowe łóżko do sypialni składa się z ramy i stelaża, do których musimy dobrać odpowiedni materac. Zdaniem jednych użytkowników to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ daje pełną swobodę wyboru twardości materaca. Zdaniem innych to prawdziwy koszmar. Dlatego jeśli wybór stelaża i materaca do sypialni spędza Ci sen z powiek, powinieneś przyjrzeć się bliżej koncepcji łóżka kontynentalnego.

Budowa łóżka kontynentalnego

Łóżko kontynentalne nie posiada stelaża i jest wyposażone w wbudowany materac. To sprawia, że jest o wiele wyższe od standardowego łóżka do sypialni i zapewnia wyższy komfort spania. Co ciekawe, łóżka kontynentalne coraz częściej są oferowane nie tylko w postaci łóżek dwuosobowych, ale również łóżek jednoosobowych.

Co składa się na solidne i wygodne łóżko kontynentalne? Łóżko kontynentalne charakteryzuje się budową warstwową. To właśnie tej konstrukcji zawdzięcza wysokość i komfort użytkowania. Bazą dla solidnego łóżka kontynentalnego jest wbudowane wypełnienie ze sprężynami bonnelowymi. Sprężyny bonnelowe są znane z wytrzymałości i dobrych właściwości amortyzujących. Kolejną warstwę stanowi dodatkowy sprężynowy materac kieszeniowy, który odpowiada za zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza i pomaga w równomiernym rozłożeniu nacisku ciała na powierzchnię całego łóżka. Trzecią istotną warstwę konstrukcji stanowi tzw. toper. Toper to materac nawierzchniowy. Może być wykonany z pianki wysokoelastycznej lub innego tworzywa o podobnych właściwościach. Całość mebla zamyka korpus. Korpus oraz jego szczyt dolny i wezgłowie najczęściej pokrywa tapicerka. Łóżka kontynentalne są zawsze tapicerowane, a od wyboru tapicerki oraz rodzaju przeszyć zależy charakter mebla. Może on być utrzymany w stylu retro bądź nowoczesnym albo klasycznym.

Dlaczego warto zdecydować się na łóżko kontynentalne?

Wybór łóżka kontynentalnego niesie za sobą wiele zalet. Zdecydowana większość z nich wynika z jego charakterystycznej budowy. Po pierwsze, łóżko kontynentalne jest bardzo wysokie, co wpływa na poprawę komfortu jego użytkowania. Po drugie, łóżko kontynentalne de facto składa się z kilku materacy o różnicowanej sprężystości, co zapewnia wyższy komfort podczas snu, nawet w przypadku większego obciążenia materaca. Nie bez znaczenia dla walorów użytkowych pozostaje tapicerowane wezgłowie, które pozwala na wygodne oparcie pleców i przyjęcie komfortowej pozycji m.in. podczas oddawania się lekturze.