Co zamiast stelaża pod materac?

Zamawiając nowe łóżko najczęściej  nie musimy się  martwić wyborem optymalnego stelaża pod materac – producent dorzuci go w gratisie. Ale czy taki stelaż spełni nasze potrzeby i oczekiwania? Czym można go zastąpić i czy warto to robić?

Wybór stelaża pod materac powinien być uzależniony od wyboru materaca. Materac termoelastyczny wymaga zastosowania elastycznego stelaża o odpowiednim rozstawie listew. Oznacza to, że tego typu materaca nie możemy użytkować z konstrukcją wyposażoną w sztywny stelaż metalowy. Kierowanie się zaleceniami producenta co do wyboru stelaża jest istotne z dwóch względów:

  • wpływa na komfort użytkowania samego materaca, 
  • wpływa na zużywanie się materaca w czasie. 

Wybierając niewłaściwy stelaż możemy więc obniżyć komfort snu i jednocześnie spowodować przedwczesne zużycie się materaca i konieczność jego wymiany.

 

Jaki stelaż pod materac futon?

Jak już wspomnieliśmy wybór stelaża powinien być podyktowany wyborem materaca. W przypadku materaców piankowych, lateksowych i kieszonkowych bardzo dobrze sprawdzają się elastyczne stelaże drewniane. Są też polecane przez większość producentów tego typu posłań. A co z cieszącymi się coraz większą popularnością futonami? Jaki stelaż sprawdzi się najlepiej pod japoński materac? 

Na wstępie warto zwrócić uwagę na fakt, iż europejski futon różni się nieco od tradycyjnego  japońskiego posłania. Jest odpowiednio grubszy i bardziej sprężysty. Różnice te wynikają z różnic kulturowych i nawyków Europejczyków, którzy nie przywykli do spania na twardych podłożach. Decydując się na wybór futonu możemy pokusić się o spanie na ziemi lub w dalszym ciągu korzystać z naszego dotychczasowego łóżka. W obydwu przypadkach będzie nam potrzebna mata tatami. 

 

Mata tatami zamiast stelaża pod materac 

Mata tatami to tradycyjny japoński produktu dedykowany do użytku na podłodze. Podłoga tatami stanowi jeden z nielicznych objawów luksusu w japońskim domu. Wykonana ze słomy ryżowej i trawy ignusa zapewnia doskonałą termoizolację i bardzo dobrą amortyzację posłania. W sytuacji, w której planujesz  ułożenie maty wyłącznie pod posłaniem warto dodatkowo zainwestować w stelaż do tatami. Dzięki specjalnej ramie maty nie będą się „rozjeżdżały”, dzięki czemu będziesz spać wygodnie. Stelaż powinien być wykonany z drewna – musi być naturalny, a jednocześnie solidny, prosty i o minimalnym designie. 

 

Klasyczny stelaż łóżka i futon: Czy to może się udać?

Korzystanie z futonów ma wiele zalet. Nic więc dziwnego w tym, że o zmianie materaca myślą także osoby, które nie chcą rezygnować z dotychczasowego łóżka. Zmiana materaca nie wymaga w tym przypadku wymiany samego łóżka. Wiąże się natomiast z koniecznością zastąpienia dotychczasowego elastycznego stelaża matą tatami. Maty tatami są dostępne w różnych szerokościach, co pozwala na ich zastosowanie w tradycyjnych europejskich łóżkach. Należy przy tym pamiętać, że futony są odpowiednio cieńsze niż materace, do których jesteśmy przyzwyczajeni. To może prowadzić do sytuacji, w której materac „wpadnie” do ramy łóżka jeśli będzie ona zbyt wysoka.